Hírek

Fontos változások a magyar helyesírásban

2015. szeptember 09., 17:17

Szeptemberben megjelent a Magyar Helyesírási Szabályzat új, 12. kiadása. Az akadémiai bizottság célja az volt, hogy nagyobb változtatások nélkül, jobban érthető, könnyebben használható, bizonyos mértékig rugalmasabb szabályzatot és modernebb szótárt adjon az olvasók kezébe.

Fontos változások a magyar helyesírásban

A szöveg felépítését tanulják a hatodikosok nyelvtanórán a Paragvári-iskolában. A helyesírási szabályzat a mindennapi tanulás része, ha valamiben nem biztosak, a diákok utána nézhetnek a szótárban. Szeptembertől már ők is az új, 12. kiadást használják. A magyartanárok eddigi tapasztalatai szerint azonban ennél is több változtatásra lett volna szükség.

Stefanicsné Bőhm Katalin – magyartanár
„A gyerekeknek ott van nagyon nagy nehézségük, hogy mit kell kötőjellel írni, mit írunk egybe, mit írunk külön. Természetesen ezen is történt változás, de nem annyi, amennyi kellett volna. Mi magyartanárok is törjük a fejünket, hogy mi az, amit egybeírunk, mi az, amit különírunk, mert nem mindenre találunk szabályt. Van a magyar helyesírásban egy olyan, hogy a hagyomány.”

Egyes szavak új írásmódját a kiejtés vagy jelentés miatt vezették be. Így például mostantól az árbóc és a búra is hosszú magánhangzóval lesz helyes. Akadnak olyan esetek is, amelyeknél megváltozott a szabályozás, bizonyos szavakat pedig azért kell mostantól másképp írni, mert igazodik ahhoz a formához, ahogy a szaknyelv használja. Ezért  a feketedoboz, a kóboráram és a szabadvers is egybe írandó, a paraolimpia helyett azonban a paralimpia az új forma.  A magyar helyesírási szabályzat körülbelül 30 évente módosul. Általában ennyi idő szükséges ahhoz, hogy a társadalmi változások, nyelvszokások beépüljenek a rendelkezésekbe.

Czetter Ibolya – intézetigazgató, Irodalomtudományi Intézeti Tanszék, SEK
„Körülbelül úgy kell elképzelni, hogy a mások által kitaposott utat próbálja most legálissá, hivatalossá tenni a helyesírási szabályzat. Sok változás nincs, hanem inkább olyan dolgok, amik az élet által hozott változásokat követik. Nyilván ezeket meg kell szokni, meg kell tanulni.”

A pedagógusok nem szeretnék az új helyesírási szabályzat megvásárlásával terhelni a szülők pénztárcáját, de az iskolai könyvtárakban található régebbi kiadások már nem használhatóak. Ezt úgy küszöbölik ki,  hogy az új rendelkezéseket tartalmazó listát kinyomtatták, és ahol lehet, az interaktív táblára is kivetítik a helyesírási szabályzatot.