Illés Károly - fejlesztésért felelős alpolgármester
“Évente több mint 42 milliárd forintot fordítunk energiaköltségre Szombathelyen. A fűtés, világítás költségei ezen belül több mint 27 milliárd forint, amiből a lakásokra és a családi házakra hozzávetőlegesen ennek 40%-a jut. Ez nagyjából 11 milliárd forint.”
Az energetikai fórumon mondott köszöntőjében Illés Károly arra is kitért, hogy a szombathelyi társasházak mintegy felét már sikerült a közelmúltban felújítani, és ez 40-60 %-os energiamegtakarítást eredményezett. Ez azt jelenti, hogy évente 5 és fél milliárd forint marad a lakosság zsebében, ami jól érzékelhető gazdasági élénkülést eredményezett.
A 60 lakás feletti társasházak energetikai korszerűsítését megcélzó pályázati kiírás akár már a napokban megjelenhet. A családi házakra igénybe vehető források vélhetően a jövő év elején nyílnak meg, ez sokak számára jelenthet segítséget Szombathelyen.
Bozzay Balázs - szakértő, Pannon Megújuló Energia Klaszter
“20-22 ezer körüli családi ház érintett. Ők lesznek az a célcsoport, akiket a következő támogatási ciklusban már bevon a kormány a finanszírozható ingatlanok közé, hiszen eddig csak a társasházaknak voltak ilyen támogatásai, illetve egyszer volt egy komplex családi ház kiírás, az talán 2 vagy 3 évvel ezelőtti felhívás volt.”
Az energiatudatos korszerűsítés egyik módja lehet a napelemes redszer telepítése.
Váradi Gábor - energetikai szakértő
“Vannak olyanok, akik energiatudatosan szeretnének élni, minél kisebb ökolábnyomot hagyni maguk után. Másrészt vannak olyan napelem-telepítők, akik készülve az öregkorra, és a feltételezhetően kevéske nyugdíjra, előre gondolkozva a megtakarított pénzüket olyan megújuló energiaforrásokba fektetik be, mint napelem, napkollektor, hőszivattyú, egyéb, amivel gyakorlatilag azt tudják elérni, hogy öregkorukra nincs rezsiköltség.”
A napelemek hatékonyságát jelentősen befolyásolja a tájolás, a dőlésszög, és a környezet is. A telepítés előtt szükséges az E.ON engedélye, hogy az épület hálózata alkalmas-e a napenergia fogyasztására. A szakemberek előadásából az is kiderült, hogy a napelemes rendszerek kivitelezése a gondolattól, az üzemelésig mindössze egy hónapot vesz igénybe, de figyelmeztettek, hogy helyszíni szemle nélküli ajánlatot semmiképp ne fogadjunk el. Érdemes időben lépni, hiszen hazánkban az ilyen eszközök megtérülése jelenleg 8-10 év.