Anna és Dia is kis híján online adathalászok áldozatává vált. Mindketten használt cikket hirdettek eladásra egy adok-veszek oldalon. Perceken belül jelentkezett is érdeklődő, aki futárszolgálattal kérte az árut. Linket küldött, amire kattintva egy banki felületnek látszó oldal jelent meg.
Kárpátfalvi Annamária
"Megtévesztően úgy nézett ki az oldal, mint az OTP sajátja. Amikor meg kellett volna a bankkártyám adatait, akkor lett gyanús, azt én már nem adtam meg, és utána kaptam még egy emailt valóban a banktól, hogy valaki egy Iphone-nal próbált belépni a fiókomba, és akkor rögtön felfüggesztettem a számlámat."
Dia varrógépének állítólagos vevője sürgető hangnemben követelte, hogy az eladó számláján az eladási ár duplája álljon rendelkezésre. Ez már eleve gyanús, hiszen az eladónak semmit nem kell fizetnie, épp ellenkezőleg - őt illeti a vételár.
Góczán Diana
"Ez volt a szerencsém, hogy nem volt annyi pénz a számlámon. Nem néztem meg az email címeket sem. Meséltem a barátnőmnek, és ő azonnal mondta, hogy ez csalás. Akkor láttuk, hogy equadori email címről küldték, használva a futárszolgálat nevét, logóját."
Ők megúszták. Azt mondják, azért mesélik el a történetüket, hogy felhívják a figyelmet: könnyű áldozattá válni.
"Az email címben már furcsa dolgokat lehet látni."
Késedelmes fizetésre figyelmeztet ez a levél, amit közüzemi szolgáltató nevében küldtek ismeretlenek a sértettnek. Ha jobban megnézzük, külföldi email cím szerepel a papíron, és míg a tárgymezőben gázszámla, alatta már villanyszámla szerepel - mutatja a Bűnmegelőzési Alosztály vezetőhelyettese. Ez az sms üzenet pedig a Magyar Postára hivatkozik, de van a linkben egy plusz karakter, ami nem oda való. Az ehhez hasonló gyanús jeleket kell észrevenni, és nem bedőlni a trükknek. Ha pedig megtörtént a baj, gyorsan kell cselekedni.
Barabás Mónika - r.őrnagy, alosztályvezető helyettes, Bűnmegelőzési Alosztály
"Egyből hívjuk fel a pénzintézetünket, hogy mi történt, próbálják leállítani az utalást, és tegyünk azonnal rendőrségi feljelentést. Mindkettőt késedelem nélkül kell megtenni, mert az azonnali fizetési rendszerben rögtön továbbutalják a pénzt. Szeptember 1-től 10 millióról 20 millióra növelték az értékhatárt, akinek ilyen összegű megtakarítása van, perceken belül el tudják vinni."
Észrevehetően megnőtt a kibertérben elkövetett bűncselekmények száma. Van, hogy telefonon keresik fel az áldozatot, és folyamatban lévő banki tranzakcióra hivatkozva próbálják kicsalni az adatait, vagy egy távoli hozzáférést biztosító program letöltésére kérik a sértettet, és így károsítják meg. Ha ilyen megkeresést kapunk, szakítsuk meg a hívást, és tárcsázzuk a bank központi számát.
Barabás Mónika - r.őrnagy, alosztályvezető helyettes, Bűnmegelőzési Alosztály
"Itt az óvatosságra szeretnénk felhívni a figyelmet, nem az abszolút bizalmatlanságra, mert a pénzintézet figyelik a szokatlan tranzakciókat. Az is előfordulhat, hogy valóban lát valamit, és felhív minket a bank, csak már annyira bizalmatlanok vagyunk, hogy nem hisszük el, és lecsapjuk, mert csaló. Vissza kell hívni a bank központi számát."
Az eredetihez megtévesztésig hasonlító honlap és arculat könnyen félrevezeti a felületes szemlélőt. Soha ne kattintsunk ismeretlen linkre, figyeljünk a nyelvezetre, a külföldi email címekre, a sürgető hangnem is gyanús. A kiberpajzs.hu oldalon pénzügyi tudatosságra, megelőzésre figyelmeztető videók érhetők el, amelyek a tipikus családi módszereket ismertetik.