A Tessedik Sámuel Agrárszakképzési koncepciót a kormány tavasszal fogadta el. Ennek kiemelt céljai között szerepel a képzett mezőgazdasági termelők számának növelése, a gyakorlatra alapozó agrárszakképzés vonzóvá tétele is.
Román István - agrárszakképzésért felelős helyettes államtitkár
“2011-et követően nőtt a foglalkoztatottak száma az agrárgazdaságban, ebbe beleértem az élelmiszergazdaságot is. És ha ehhez hozzátesszük azt is, hogy a vidékfejlesztési program az élelmiszergazdaság területén céloz meg fejlesztéseket - 300 milliárd forint áll rendelkezésre az élelmiszergazdaság fejlesztésére - akkor elmondhatjuk azt, hogy ez a program csak akkor tud kiteljesedni, ha ehhez a megfelelő szakembergárda is rendelkezésre áll.”
Vas és Zala megyében 3, a vépi mezőgazdasági iskola mellett a szombathelyi Herman Ottó, valamint az élelmiszeripari és földmérési szakképző iskola tartozik a Földművelésügyi Minisztérium égisze alá. Az ágazatban jelenleg nincs túlképzés - hangzott el a tájékoztatón. A Szent László király utcai iskolának most 600 diákja van, akik földmérő, földügyi és térinformatikai technikus, élelmiszeripari technikus, édesipari termékgyártó, pék és a húsipari termékgyártó szakmát tanulhatnak. Utóbbi a hiányszakmák közé tartozik, csakúgy mint a dísznövénykertész vagy a mezőgazdasági gépész.
Hodvogner Csaba - mb. igazgató, Élelmiszeripari és Földmérési Szakképző Iskola
“Azok a diákok, akik erre a szakra iratkoznak be, 10-30 000 forint közötti ösztöndíjat kapnak, természetesen a tanulmányi eredménytől függően. A többi szakma esetében meghatározó, hogy részben itt, határon belül jó elhelyezkedési lehetőséget biztosítanak, de bizony sokan átmennek a határ túloldalára is dolgozni.”
A szaktárca az agrárszakképzés közeljövőben megvalósítandó feladatai közé egyebek mellett a tangazdaságok fejlesztését, az ökoiskolai programokhoz való kapcsolódást és a felnőttképzés erősítését sorolja.