Déli csúcsforgalom van az egyik szombathelyi gyorsétteremben. A sor egyre hosszabb, de a kiszolgáló személyzet a lehető leggyorsabban igyekszik felvenni a rendeléseket. Az étterem minden évben foglalkoztat diákmunkásokat, akik közül a legtöbben nyáron keresnek állást.
Ládonyi Andrea – üzletvezető-helyettes, McDonald's
„Rugalmasan van megoldva nekik a beosztás, tehát ha tudnak jönni, akkor jönnek, ha nem, nem. Ha van bármilyen tanfolyamuk és ide telefonálnak, mi megoldjuk nekik, hogy be tudjanak jönni.”
Ládonyi Andrea hozzátette: az első hét vízválasztó a munkavállalóknak, hiszen ekkor derül ki, hogy ki mennyire bírja a terhelést és a munkatempót. A gyorsétterem jelenleg 30 diákmunkást foglalkoztat. Társaihoz hasonlóan Molnár Nikolett is az egyik helyi diákszövetkezeten keresztül bukkant erre az állásra.
Molnár Nikolett – diákmunkás, McDonald's
„Főiskola mellett dolgozom és mivel tandíjköteles vagyok, ezáltal tudom fizetni és finanszírozni. Nyáron meg igazából ugyanúgy van szabadidőm, mert rugalmasak, ugyanúgy el tudok menni nyaralni, ahova szeretnék, de mellette a munka is fontos.”
Niki már 3 éve a gyorsétterem diákmunkása, ma már oktatóként ő tanítja be az új munkavállalókat.
Az egyik szombathelyi diákközvetítő iroda vezetője érdeklődésünkre elmondta, hogy a helyi termelő cégek és kereskedelmi egységek foglalkoztatják a legtöbb a diákot.
Horváth Dániel – területi vezető, WHC
„3% alatt van a munkanélküliség a régióban, ez azt jelenti, hogy nincs elég munkaereje a cégeknek, akik itt a környéken foglalkoztatnak. Ez azzal jár, hogy próbálják máshonnan kielégíteni a munkaerőszükségletüket, ebbe bekapcsolódik a diákmunka is, tehát a termelési folyamataikat úgy próbálják igazítani a cégek, hogy ezt diákmunkásokkal is el lehessen látni.”
Akik mostanában jelentkeznek diákmunkára, azok kétféle órabérrel szembesülnek: az egyik a garantált bérminimum, amely a vidéki cégek esetében jelenleg 702 forint, illetve a helyi vállalatoknál 604 forint.