Magyarországon jelenleg 230 ezer beteget érint az időskori elbutulás, azaz a demencia. Számuk egyre növekszik, s ami riasztó, hogy egyre fiatalabbaknál jelentkezik ez a betegség.
Kondákor István neurológus
„Amíg a betegség pontos okát nem ismerjük addig oki terápiát nem, csak tüneti terápiát tudunk javasolni. Gyógyszeres terápiák mellett egyre nagyobb jelentősége van annak, hogy a beteggel bizonyos memóriatréningeket végezzünk komplex módon heti több órát eltöltve rendszeresen megtervezett módon. Ezzel kapcsolatban vannak biztató eredmények.”
Világszerte kutatják a betegség okait, de egyelőre biztos magyarázat nincsen. A demenciának vannak olyan változatai, amelyek gyógyszeres kezeléssel, vagy műtéti úton javíthatók, de általában tartós marad ez az állapot, nem lehet felépülni belőle.
Nyitrai Imre helyettes államtitkár, EMMI
„A szociális ellátó rendszernek is fel kell készülnie ennek a problémának a kezelésére. Jelenleg a kormányzat több mint 10 milliárd forintot költ a demencia kezelésére, különböző alapszolgáltatás és bentlakásos intézményekben, de még mindig látható, hogy ez a kapacitás egy bővítendő kör, hiszen egyre többen és látható, hogy a családok nagysága miatt egyre több egyedülálló személy igényli azt.”
A demens betegek gondozásában sokan vesznek részt, de még összehangolatlanul.
Skultéti József osztályvezető, Budapest Főváros Polgármesteri Hivatal
„Nem tudjuk még megfelelően kezelni ezt a helyzetet. Nagyon sok függ azon, hogy a család segítése, a család gondoskodó képességét hogyan tudjuk segíteni. Sok függ attól, hogy a szociális ellátó rendszer hogyan tud az alapszolgáltatásoktól a szakosított ellátásig segíteni. Itt funkciója van bizony a házi segítségnyújtásnak, az idősek klubjának, az átmeneti elhelyezést biztosító intézményeknek, az egészségügyi ellátásnak”
A szakember fontosnak tartaná a családok széleskörő tájékoztatását is, hogy jobban megismerjék, mit tehetnek demens hozzátartozójuk segítése érdekében.