Erős Antónia műsorvezető videoüzenetben köszöntötte a szombathelyi és környékbeli óvónőket és dajkákat, akik az Egy Csepp Figyelem Alapítvány képzésére gyűltek össze az egyetemen. Másfél éve városról városra jár a Belevalók nevet viselő program, amely azt tűzte ki célul, hogy segít a pedagógusoknak talpraesetten, felkészülten viselkedni, ha egy cukorbeteg gyerek érkezik az intézményükbe.
Guczoginé Varga Mária- óvónő
“Ezeket a gyerekeket a szülők ránk bízzák, hogy felelősséggel ellássuk őket, mi viszont a képzésünk során nem kaptunk ilyen felkészítést, a cukorbeteg gyerekeket hogyan kell ellátni. Ez a program viszont elméleti és gyakorlati képzést ad nekünk, hogy ha bekerül a gyermek, mit kell tennünk játék, mozgás, kirándulás, séta esetén.”
Az óvodai dolgozók előadásokat hallgattak meg a betegségről szakorvostól, dietetikustól, és útmutatót kaptak a vércukorszintmérésről, a szénhidrátszegény diétáról, a vészhelyzetek elhárításáról is. A pedagógusok felkészítését az önkormányzat is támogatta.
Koczka Tibor alpolgármester
“Szombathely óvódáiba jelenleg 2600 gyermek jár. Fontos számunkra, illetve az óvódák, óvónők, óvodavezetők számára minden egyes gyermek, de különös tekintettel és különös figyelemmel kell fordulni azok a gyerekek felé, akiknek valamilyen betegség folytán különleges elbánásban kell részesülniük.”
A program gazdái az elmélet mellett nagy hangsúlyt fektettek a szituációs gyakorlatokra, az életből vett konkrét példákra.
Gémes Renáta - programvezető, Egy Csepp Figyelem Alapítvány
“Kipróbálhatják azokat az eszközöket, amelyek egy cukorbeteg gyerek életében szerepet játszanak. Ilyenek a különböző inzulinadagoló eszközök mint a pumpa, vagy a pen nevű kis inzulinadagoló toll, és ilyen a vércukormérés.”
A tapasztalat az, hogy a képzésen részt vevő pedagógusok félelme megszűnik a cukorbeteg gyerekekkel kapcsolatban, és szakszerűen tudják ellátni a velük kapcsolatos teendőket.