Hírek

Augusztus 20-i ünnepségek

2015. augusztus 24., 19:53

A több mint ezeréves magyar államiságra és első keresztény királyunkra emlékezett augusztus 20-án az ország. Szombathelyen a Szent István-szobornál tartottak zenével, tánccal, verssel színesített ünnepséget.

Augusztus 20-i ünnepségek

"Dicsőség a magasságban istennek!"

Az esős délelőttön hagyományos szabadtéri misével kezdődött az ünnep. Veres András megyéspüspök szentbeszédében a modern kori népvándorlásról, és annak keresztényi megközelítéséről szólt, idézve Szent István király Imre herceghez intézett intelmeit.

Veres András - megyéspüspök
"Az egynyelvű és egy szokás szerint élő királyság gyenge és törékeny. Tartsd tiszteletben az idegeneket!"

A püspök hangsúlyozta: aki emberi szükségből kel útra, azt kötelességünk segíteni. Szent István és Krisztus élete arra tanít, hogy legyünk befogadóak, kövessük a szeretet parancsát. Veres András megáldotta az új kenyeret, amit aztán szétosztottak a hívek között.

A misét követően vette kezdetét a városi ünnepség. Katonai tiszteletadás mellett felvonták a nemzeti lobogót, majd verses, zenés, táncos műsort láthattak az egybegyűltek.

Ünnepi beszédében Harangozó Bertalan Szent István személyéről és tetteinek történelmi jelentőségéről beszélt.

Harangozó Bertalan - kormánymegbízott
"Hálával emlékezünk első királyunk államalapítói művére, amely nélkül a magyarság ma egy lenne csak a világtörténelem számos eltűnt népe közül. Egyetlen kisbetűs mondat a történelemkönyvekben, vagy még annyi se."

Mint mondta: egészséges értékrenddel és valódi európai vízióval rendelkező politikusokra van szükség ma is, amikor az európaiság fennmaradása a tét. Az ünnepség végén elhelyezték az emlékezés koszorúit Szent István szobránál.  

"Mindig egy pár verőkável dolgozunk, egy pár van az egyik kézben, egy a másikban."

Csipkeverést, bőrözést, kötélverést is kipróbálhattak, akik a Vasi Skanzenbe látogattak a nemzeti ünnepen. A múzeumfalu alkalmi kiállításán bemutatták a különleges Himnusz botot, Nagy Pál Miklós fafaragó pásztor 1937-ben készült, ma a Smidt Múzeum gyűjteményét gazdagító alkotását is.

Horváth Sándor - a Vasi Skanzen vezetője
“A Himnusz első versszaka olvasható a boton, ott van a feszület, a Hit, remény, szeretet felirat, és a magyar hősök, királyok arcképcsarnokából egy válogatás. A Smidt Múzeum botján 67 fej látható."

A tárlat bemutatta továbbá azt is, hogyan jelent meg az egyház és az állam a népi kultúrában.