Leginkább, az ásványok, kőzetek, őskövületek iránt érdeklődő fiatalok figyelmét szeretné felkelteni, a ” A természet harmadik birodalma” című ásványkiállítás. Ahol az egyik legősibb hangszer, a didzseridu dallamai is felcsendültek.
Varga Tamás: gyűjtő
“A feleségemnek mindig a csillogó dolgok tetszenek a legjobban, én ezzel nem így vagyok, nekem a cápafogak legalább annyira tetszenek. Én a gyerekeket is úgy próbálom irányítani, hogy az érdekességeket keressék. Ne mennyiségeket keressenek, hanem mindig a különlegességeket keressék meg.”
Erre minden évben kétszer, tavasszal és ősszel is van lehetősége a gyerekeknek a 2-3 napos túrákon. A kövek iránti szeretet a többségnél egy életen át tart.
Németh Szabolcs: tag, Koch Sándor Ásványbaráti kör
“Előttünk ugye nem látta senki, én vagyok ugye az első ember, aki kiszedek egy-egy ásványt vagy foszíliát, a földből, kőzetből, ugyhogy végülis ez egy ilyen nagy élmény, az, hogy utána hazaviszi az ember, fölteszi a polcra és egy szép emlék.”
A kiállításon a vasi gyűjtők anyagai, a Vasszécsenyi Ásványmúzeum és a 35 éves Koch Sándor ásványbarát kör gyűjteménye látható, köztük 100-200 millió éves foszíliák, tengeri üledékekből előkerült közetek, lenyomatok is.
“Az évmilliók során a kagylók azok elporladtak”
Pődör György: alapító, Vasszécsenyi Ásványmúzeum
“Namost amit láthatnak itt, ásványok, kőzetek, és fosziliák. Két vitrinben a guti hegység ásványi erdélyi áványok láthatók, itt a szabadpolcokon magyarország ásványai, nyugatmagyarországtól Zemplénig.”
A kiállítás szeptember 27-éig látható a Kámoni arborétum ökoturisztikai központjában, melynek egy része ott is marad.