Az “Abu Ramla - A homok atyja” címmel megrendezett tudományos tanácskozáson felidézték a neves utazó, Afrika-kutató és felfedező sokszínű és izgalmas életét. Almásy László százhúsz éve született Vas vármegyében, a család borostyánkői várában, amely jelenleg a határon túl, Burgenland területén található.
Vig Károly, elnök, MTA Vas Megyei Tudományos Testülete
"Emlékezünk egy olyan hazánk fiára, akit mostoha módon elfelejtett az újkori magyar történelem, Almásy Lászlóra, a történelmi Vas megye szülöttére, aki azt hiszem azon szerencsés emberek egyike volt, akik a Föld térképén az utolsó fehér foltokat eltüntették.
A konferencia résztvevői megismerhették Almásy László földrajzi felfedezéseit a Líbiai-sivatagban, azt, hogy a beduinok által a "homok atyjának" nevezett utazó kutatása közben feltárta a Szahara kétmillió négyzetkilométerét, térképeket készítve a homoktengerbe vesző tájakról, de szó esett a neves Afrika-kutató autó- és motorsport tevékenységéről is
Kubassek János - múzeumigazgató, Magyar Földrajzi Múzeum
"Almásy nagyon figyelt a közgyűjteményekre. Munkásságának egyik legszebb jellemvonása, hogy önzetlenül gyarapította a múzeumokat, rendszeresen bejárt az egyiptomi múzeumba Kairóban, de itt a Szombathelyi múzeumban is megfordult, nem csak mint kiállítási látogatóként, hanem egy kafferbivaly koponyával, mint trófeával gazdagította a múzeum természettudományi osztályát."
A rendezvényen Puskás Tivadar polgármester is méltatta Almásy László munkásságát, majd egy, a birtokában lévő pilótasisakot adott át a Csapláros Andrea igazgatónak, melyet annak idején a jeles személyiség viselt.