Egyre kevesebb a túlélő és hozzátartozó vesz részt a kőszegi megemlékezésen. 65 éve történtek itt a szörnyű és szégyenteljes események. A városkörnyéki munkatáborokban 8 ezer zsidó munkaszolgálatost dolgoztattak a végsőkig.
Rába László - országgyűlési képviselő
"Feketekávé és 3 deci leves vagy főzelék mellett a dermesztő hidegben rongyosan sáncokat építettek, tankcsapdákat ástak."
A kőszegi zsidókat már korábban deportálták a német koncentrációs táborokba, ide pedig Budapestről hozták a foglyokat. A háború vége előtt néhány héttel, a front közeledte miatt a legyengült zsidókat kivégezték. Betegszobába terelték őket.
Galambos Lea édesapja 48 évesen vesztette itt életét. A családnak két túlélő társa mesélte el a történteket.
Galambos Lea
"Elmondták, hogy a mi fényképünk volt az apu kezében, és hozzánk beszélt."
A város környéki tömegsírokba 2500-3000 meggyilkolt zsidó munkaszolgálatos holttestét tették. A maradványok egy részét később exhumálták, és Budapesten helyezték örök nyugalomra.
Lazarovits Ernő - külügyi vezető, MAZSIHISZ
"Kőszegen rengeteg munkaszolgálatos volt. Ezen a gázkamrán kívül még másik három is működött itt, amelyben nagyon sokan vesztették életüket."
Az áldozatokra emlékezett a város, és a zsidó közösség. A halotti ima után a kőszegi intézmények, a pártok és a civil szervezetek képviselői helyezték el az emlékezés virágait a történelem egyik legsötétebb korszakát idéző szobor előtt.