Sok gyerek naponta több órát is eltölt a számítógép előtt a szünidő alatt. A legtöbben nem is sejtik, hogy miközben játszanak, csetelnek, vagy a közösségi portálokat böngészik, hányféle veszély leselkedik rájuk - hangzott el közéleti műsorunkban.
Németh Andrea – őrnagy,
„Az elmúlt időszakban az interneten és a közösségi oldalakon nagyon-nagyon elszaporodott a személyi jogokkal való visszaélés, a másik zaklatása, a másiknak a megalázása, szóbeli és írásbeli megalázása. Amire azt gondolják, hogy xy-nak célzom, de ez egy 24 órában bárki által látható világ.”
A rendőrség szakemberei szerint az elmúlt években bebizonyosodott: pozitív példák bemutatásával sokkal inkább lebeszélhetőek a fiatalok a káros szenvedélyekről, mint elrettentéssel. Az iskola biztonságos közegéből kiszakadva nyáron gyakran céltalanul csellengenek a diákok az utcán. A legnagyobb veszélynek akkor vannak kitéve, ha unatkoznak.
Sándorné Bogáth Margit – pszichológus
„Évközben az ő feladata a tanulás, és követelek tőle, ezért cserébe adom az elismerésemet, a szülői szeretetemet és gondoskodásomat. A nyári szünidőben pedig ugyanúgy kell folytatódnia a dolgoknak tovább, tehát az úgynevezett adok-kapok viszonynak, a szeretetüzeneteknek működniük kell a családban.”
A szakember szerint fontos a családi háttér és a bizalom. A gyereknek éreznie kell, hogy figyelnek rá.
Kránitzné Réthy Anna családgondozó, tanácsadó
„Ha a szülő odafigyel a gyerekére, tudja hogy kivel barátkozik, beszélget vele. Sajnos gyakran panaszkodnak erre a fiatalok, akikkel mi kapcsolatot tartunk, hogy rohannak a szülők, hogy nem figyelnek oda rájuk. Beszélnek ugyan a szülőhöz, de látják, hogy eleresztik a fülük mellett.”
A Máltai Szeretetszolgálat, a Pálos Károly Központ és a rendőrség munkatársai folyamatosan járják a várost. A gyerekek biztonsága mellett arra is figyelnek, hogy tartalmas kikapcsolódási lehetőséget kínáljanak nekik.