Kedden érkezett bejelentés, hogy ezen a Rumi út melletti területen parlagfű virágzik. Mára úgy-ahogy lekaszálta a tuljadonosa, de sokfelé látni még az allergén növényt. Belterületen a jegyző, külterületen a földhivatal fogadja az észrevételeket, jegyzőkönyv készül, majd a kormányhivatal talajvédelmi főosztálya rendeli el a közérdekű védekezést, és szabja ki a bírságot.
"A hatósági ügyek alapján az elmúlt 8 évben az Őrség, a Hegyhát és a Szombathelytől délnyugatra eső térség, ami a legfertőzöttebbnek mondható."
A büntetés összege 15 ezertől ötmillió forintig terjedhet.
Szabó Levente – főosztályvezető-helyettes, VMK élelmiszerlánc-biztonsági főosztálya
"A gazdák megtanulták, hogy a területeiket rendben kell tartani, nagyon kemény büntetési tételek vannak, és a parlagfű nemcsak közegészségügyi probléma, hanem nagyon komoly kárt okoz a termelőnek is, hiszen a gyomnövény elnyomja a kultúrát."
Gyakori a parlagfű ott is, ahol aratás után nem tárcsáztak időben. Ezen a csaknem tízhektáros terület ránézésre nyolcvan százalékban parlagfűvel fertőzött, tulajdonosa milliós bírságra számíthat. Ezen a szójaföldön is sok az allergén gyom. A szója érzékeny a gyomirtózásra, ezért nehézkesebb a védekezés.
"Meleg napokban nagyon erősek voltak a tünetek."
A parlagfű pollenjére kétmillóan allegiásak Magyarországon. A száraz, meleg időben volt olyan beteg, aki csak injekciótól lett jobban - mondja a tüdőgyógyász. Az augusztus volt a csúcsszezon.
Cseke Zsuzsanna - tüdőgyógyász főorvos
Még tart az allergiaszezon, de már a szokásos gyógyszerek mellett elviselhetőbbek a tünetek. Főleg az orr- és szemtünetek voltak erősek, asztma tünetek nem jelentkeztek olyan erőteljesen ebben az időszakban."
Még két-három hétig erőteljesebben jelentkezhetnek a tünetek. Az allerigaszezon október elejéig tart, de igazán csak az első fagyok beköszöntével ér véget.