Két évvel ezelőtt német, román, magyar diákok, egyhetes táborozásuk ideje alatt I. világháborús magyar hősi halottak sírjait tisztították és tették rendbe a Jáki úti temetőben. Az önkéntesek mellett a temetkezési vállalat és a 350. Szent Márton Cserkészcsapat gondozta ezeket a sírhelyeket. Az elmúlt évben az I. világháború kitörésének 100. évfordulója alkalmából rendezett nagy háborús emlékév programsorozata rávilágította a figyelmet a hősi halottakra való emlékezés fontosságára, azóta a Honvédelmi Minisztérium koordinálja ezt a feladatot.
Vanyur Tibor ezredes, a hadkiegészítő parancsnokság parancsnoka
„Az elmúlt egy évben több száz ilyen sír került felújításra, legutóbb Balassagyarmaton egy teljes katonai temetőt újítottunk fel, illetve épp a napokban fejezzük be Győrben egy haditemető feljítását. És ez a folyamat folytatódik, itt több száz sír felújításáról van szó. Ebben várjuk a lakosság és a civil szervezetek segítségét.”
A 1949-es genfi egyezmény kimondja, hogy a katonáknak, hadifoglyoknak és más személyeknek, akik az I. és II. világégés alatt elestek, joguk van a méltó sírhelyre. A legnagyobb nehézséget azonban az okozza, hogy a sírok nincsenek dokumentálva, még a pontos számuk sem ismert, mert legtöbbször csak az idősek emlékezetében élnek.
Kiss András hadnagy, 11-es katonai igazgatási érdekvédelmi iroda tisztje
„Vannak sajnos olyan sírok, amelyek rossz állapotban vannak, mivel nem kezelte őket senki. Ezek esetleg mezőben, erdőben találhatók, illetve vannak sajnos olyan eltemetett katonák is, akiknek még sírhelye sincsen, hanem el vannak temetve csak árok mentén, útszélén, és ez az, amit esetleg az idősek tudnak és ezt kell összeszedni még gyakorlatilag az utolsó pillanatban.”
Ha vaki tud olyan jeltelen sírról vagy emlékműről, amelyik felújításra, karbantartásra szorul, a Magyar Honvédség Deák Ferenc utcai Hadkiegészítő és Központi Nyilvántartó Parancsnokságán jelezheti.