Hírek

A belső falfelületek vizsgálata és régészeti feltárás is folyik a jáki templomban

2019. november 20., 14:12

A restaurátorok minden egyes négyzetcentiméterről részletes dokumentációt készítenek, ennek alapján végzik majd el a - várhatóan - látványos eredményt hozó felújítást.

A belső falfelületek vizsgálata és régészeti feltárás is folyik a jáki templomban

Így néz ki most a 800 éves templom belseje: a középső hajó két oldalán állványokat építettek, hogy a fal- és kőrestaurátorok elvégezhessék a teljes felület aprólékos kutatását. Előbb egy térszkenneres felmérés készült, erre vezetik rá a szakemberek a legapróbb megfigyeléseket. Rögzítik a különböző károsodásokat, beavatkozásokat és vizsgálják az egyes festékrétegeket.

Cselőtei Anna Remény festőrestaurátor művész
Itt van pl. hogy ezek vörössel festett rétegek, hogyha közelebb megyünk, mert különböző a sraffozása ezeknek a rétegeknek, ezek sárga színű festett rétegek, ezek vörös színű festett rétegek, és ezeket mind külön-külön vesszük 22:47

Az eddigi vizsgálatok alapján egyértelműen látszik, hogy nem egy puritán, szürke kőfelület vette körül egykor a híveket, hanem színes, gazdagon díszített környezet. A 19-20. század fordulóján végzett felújításkor azonban ezeknek jó részét letisztították, levésték.  

Sarkadi Márton építészmérnök, a helyreállítás szakmai koordinátora
Csak a maradványaival találkozunk ezeknek a festéseknek. Azonban ez is elegendő ahhoz, hogy képet alkothassunk arról, hogy milyen volt egykor a templom belseje, azonosítható, hogy milyen felület hogyan volt díszítve, és ezekt legalábbis elviekben rekonstruálhatjuk, a valóságban pedig konzerválhatjuk ezeket a maradványokat. 27:46

A restaurálás legjelentősebb eredménye az lehet, ha sikerül a templommal egyidős, a főoltár mögött meghúzódó Szent György-freskót eredeti szépségében helyreállítani. A templomhoz a 13. századtól egy bencés kolostor is csatlakozott - ennek eddig ismeretlen szakaszán egy nagyméretű kapuépítményt találtak a régészek.

Pap Ildikó Katalin régész, Savaria Múzeum
Ennek az időszaka akkorra tehető, amikor a kolostorépületet már felhagyták, ez valamikor a 16. sz. végén történhetett, a török pusztítás miatt lassanként elnéptelendett a korlostor, és annak falait használták fel arra, hogy megerődítsék a templomdombot. 07:58

A templomkertben ezen kívül több 11. és 18. század közötti lelet került elő, köztük az egykori pogány és keresztény temető maradványai. Az itt feltárt sírok száma a 90-es évek kutatásaival együtt az 1000-hez közelít.