Hírek

56-os megemlékezés a Kámoni Arborétumban

2019. október 24., 16:22

1957 tavaszán az országban elsőként emlékhely létesült az ’56-os forradalom és szabadságharc tiszteletére a Kámoni Arborétumban. Bánó István erdőmérnök titokban tujákat ültetett a forradalom dátumának megfelelő számban, amiről a rendszerváltásig csak kevesen tudtak.

56-os megemlékezés a Kámoni Arborétumban

1, 9, 5, 6, 10 és 23 – a forradalom dátuma szerinti csoportokban, összesen 54 malonyai tuja sorakozik a Kámoni Arborétumban. A több méter magasra nőtt örökzöldek a forradalom és szabadságharc emlékét őrzik. Bánó István erdőmérnök a megtorlás és a perek időszakában, nagy titokban telepítette a növénycsoportot. Saját családjának is csak évekkel később árulta el, mit jelképeznek a tuják.

"Nem csak a vallatószobákban, nem csak az éjszakában kiáltó őr szavában, ott zsarnokság van."  

A Bolyai-gimnázium diákjai versekből, 56-ról szóló szövegekből összeállított zenés műsort adott az emlékhelyen. Bánó István unokája, az iskola tanára, gitáron kísért.

"Fúj a szél, és én csak ballagok..."

Bánó Zoltán - tanár, Bolyai-gimnázium
"Maga a hely is a papára emlékeztet engem is és a család minden tagját, gyakran járunk ide sétálni, megemlékezésekre. Ez is őt juttatja az eszembe, és azt a bátor cselekedetet, amit 57-ben meg tudott valósítani. Ezt minden diákomnak el szoktam mesélni."

Vig Károly emlékező beszédében az arborétumi emlékhely különlegességéről és a szabadság természetéről szólt.

Vig Károly - tudományos igazgatóhelyettes, Savaria Múzeum
"Megkísérelhetjük a szabadság egy másik definícióját megadni: a szabadság lényege pontosan az a tény, hogy nem vagyok köteles mindent nyilvánosságra hozni, hogy jogom van a titoktartáshoz, hogy dönthetem el, mit szeretnék felfedni magamból."

A Kámoni Arborétumért Egyesület 15 éve szervez megemlékezést a kertben, idén a Herényi Kulturális és Sport Egyesülettel közösen. A tujacsoport nem csak 56-ra, hanem Trianonra is emlékeztet.

Károly Frigyes – elnök, Kámoni Arborétumért Egyesület
"Nem véletlenül malonyai tujákból lett kiültetve. Ez annak az Ambrózy-Migazzi Istvánnak a szelekciója ez a növény, aki Felvidékről kellett hogy elmeneküljön és ott hagyja maga mögött a malonyai arborétumot, hogy jeliben hozzon létre újat, és egyszerre emléke annak a selmecbányai egyetemnek, amelyik Sopronba menekült Trianon után."

A jelenlévők koszorút és mécsest helyeztek el előbb az 56-os emlékhelynél, (17:15) majd az arborétum főbejárata közelében álló Bánó István-szobornál. Az ünnepségen az erdőmérnök gyermekei, unokái, dédunokái is részt vettek.