“Na, gyere be, Te apó, mert odakint megfagyunk!”
A Holládi Bábtáncoltató Betlehemes Csoport a Balaton déli részéről érkezett - már hetedik alkalommal vesznek részt a gencsi betlehemes találkozón. Az “öreg Dadó” látványos jelmeze mindig nagy sikert arat a közönség körében.
Üst Gyula - szóvivő, Holládi Bábtáncoltató Betlehemes Csoport
“Ez egy különleges jemez, igazából így kellene, hogy hordjam a kalapomat, a kukoricacímer az jellemzi a bőséget, ezek a kis szalagok, rongyok pedig az ártó szellemek ellen vannak.”
A legnépszerűbb karácsonyi paraszti misztériumjáték a pásztorjáték. Az előadás alaptörténete és szereplői mindenhol azonosak: a kis Jézus, Jézus születésének tanúi, Mária, József, a Háromkirályok, angyalok, öreg pásztorok, az ökör, a szamár és a bárány. Az előadásmód azonban tájanként változik.
Varga Albin - főszervező, igazgató, Művelődési Ház és Könyvtár, Gencsapáti
“A régiót, felvidéki barátainkat, de már a Kárpátaljáról szinte mindenkit, a Vajdaságtól, Erdélytől Kárpátaljáig megszólítottunk, most leginkább a Felvidékről vannak itt, de ők már négy csoporttal, a Csalló-Közből, Kelet-Szlovákiából is vannak és a Csalló-közből is.”
A határon túli magyar tájegységek jellegzetes betlehemes produkcióira sokan kíváncsiak.
Halász Andrea
“Először vagyunk itt teljesen, nagyon tetszik, hogy jöttek mindenféle helységből, nagyon jó, ez a nép hagyomány szerintem az, hogy ez meg van őrizve, ez egy szuper dolog!”
A gálaestet követően a gencsapáti templom előtti téren forralt borozásra, teázásra jönnek össze a résztvevők és a falubeliek.
Hírek
16. alkalommal rendezték meg Gencsapátiban a Nemzetközi Betlehemes Találkozót
A templom adott helyet a gálaműsornak, amelyen tucatnyi hagyományőrző csoport mutatta meg, hogyan zajlik náluk a betlehemezés népszokása. Ebben az évben a Felvidékről érkeztek legtöbben.