A XXI. században egyre fontosabbá válik azoknak a kompetenciáknak a fejlesztése, amelyek az additív gyártáshoz, hétköznapi nevén a 3D nyomtatáshoz köthetők. A Savaria Egyetemi Központ öt darab ilyen nyomtatóval rendelkezik, segítve a hallgatók tudományos előmenetelét.
Lenkai Nóra - rektori biztos, ELTE SEK
“Tényleg nagyon büszke vagyok arra, hogy olyan hallgatóink vannak, akik be tudják mutatni az ő területeiket, és látszik, hogy itt a Savaria Egyetemi Központban milyen fontos tudományos munka folyik.”
A 3D nyomtatók egyre nagyobb szerepet játszanak abban, hogy felkészítsék a gyerekeket a jövő feladataira, és elsajátíthassák az eszközök használatához szükséges technikai készségeket.
Végh Erik - programtervező és informatikus hallgató, ELTE SEK
“Igazából oda be lehet integrálni, ahová csak akarod, mert igazából tényleg csak a képzelet szab határt, mert tényleg nagyon rugalmas dolog, hogy milyen figurákat vagy mit akarsz nyomtatni, vagy mire tudod felhasználni. Csak, amit csak el tudsz képzelni, tényleg. Kell kreativitás, nyilván, de hogy… nagyon érdekes dolog szerintem, igen.”
A technológiában rejlő lehetőségekről oktatók és hallgatók tartottak előadást. Az egyetem folyosóján kiállított darabok segítségével az érdeklődők megismerkedhettek a technológia történetével, a régebbi, és a már korszerűbbnek számító, költségesebb gépekkel is. Az oktatásban felmerülő problémák megoldását segítheti a gyártó vállalatok és az egyetem együttműködése, hiszen a hallgatók így találkozhatnak olyan technológiákkal is, amelyek a következő évtizedekben meghatározóak lehetnek.
Nemes József - egyetemi docens, ELTE IK Műszaki Intézet
“Az egyetemi hallgatók, kutatók számára öt 3D-s nyomtató áll rendelkezésre. Persze itt különböző kvalitású, minőségű, precizitású, pontosságú nyomtatásról beszélünk. Olyan professzionális gépek, mint amit itt a hátam mögött látunk, még az országban is korlátozott példányban vannak jelen, mivel nem olcsó készülékek ezek.”
Magyarországon a 3D nyomtatás tudománya még csak huszonöt éve van jelen, de itthon is igen gyors ütemben fejlődik. Mivel a technológia segítségével minimális anyagveszteséggel szinte bármi előállítható, az oktatásban, az építőiparban és az orvostudományban, sőt, idővel a háztartásokban is épp olyan természetességgel vehetjük hasznát a közeljövőben ezeknek az eszközöknek, mint napjainkban a számítógépeknek.