Bántalmazott gyermekek vizsgálata és terápiája zajlik majd a jövőben a Vas Megyei Gyermekvédelmi Központban. Egy izlandi modellprogram alapján alakították ki ezeket az új helyiségeket.
Bragi Gudbrandsson - gyermekvédelmi igazgató, Izland
„A projekt lényege, hogy egy fedél alá hozzuk azokat az intézményeket, amelyek segítenek abban, hogy azonosítani lehessen a gyermekek bántalmazását elkövető személyeket, illetve segítséget nyújtson a gyermekeknek abban, hogy ezt el tudják mesélni. Nem akarjuk kitenni a gyermekeket, annak, hogy több hatóság előtt kelljen elmondaniuk ugyanazt, hanem ezt egy helyen tehetik.”
A BARNAHUS-modell szombathelyi bevezetése egy széleskörű együttműködés eredménye.
Pados Zsolt - intézményvezető, Vas Megyei Gyermekvédelmi Központ
„Egy nagyon széleskörű összefogással jött létre, alapítványok, egyesületek, civilek, állami intézmények, önkormányzati és szombathelyi megyei jogú városi támogatással tudtuk létrehozni ezeket a helyeiségeket, és nemcsak helyiségeket adunk át, hanem egy olyan stábot, csapatot is sikerült létrehozni, akik ebben a programban dolgozni fognak.”
Az igazságszolgáltatás munkatársai és a gyermekvédelmi szakemberek működnek együtt annak érdekében, hogy a bántalmazott gyermekek minél kevesebb ideig álljon vizsgálat alatt, és az ügyek gyorsan lezáruljanak.
Takátsné Tenki Mária - elnök, jogi és társadalmi kapcsolatok bizottsága
„Civil szervezeti kezdeményezés és dr. Lazáry Györgyné igazságügyi pszichológus szakértőnő pénzt, időt, energiát nem sajnáló programjaként megvalósuló szobák, itt kellő módon tudják szolgálni ezt a modellt és példaértékűvé tud lenni Szent Márton városában mint a gyermekek segítője.”
Az avatás után kétnapos gyermekvédelmi konferencia keződődött a városházán, amely a szakértők és az érdeklődők részére bemutatják az izlandi modellprogramot. Ennek mintegy folytatása lesz csütörtökön Budapesten az az országos gyermekvédelmi konferencia, amelyen a résztvevők tájékoztatást kapnak a BARNAHUS program szombathelyi bevezetéséről is.