Tavaly tavasszal jelent meg a hínár a lukácsházi Abért-tavakban. A horgászokat aggasztotta a vízi növény elburjánzása. A természetvédelmi szakemberek akkor azt mondták Híradónknak, hogy természetes folyamatról van szó, amely kedvez a tó élővilágának. A kérdésről egyeztetett a megyei horgász szövetség valamint illetékes hatóságok, szakértők . A szövetség már tavaly nyáron amurok betelepítésével akarta meggátolni a hínár elszaporodását. Ehhez módosítani kellett a halgazdálkodási tervüket. Erre az engedélyt az illetékes hatóságtól viszont augusztus végén kapták meg és kizárólag erre az évre vonatkozóan.
Ezzel a teherautóval hozták a halakat Zala megyéből.
1500 kg amurt telepítettek a két tóba.
Fördős István, halőr
Növényevők. Nagyon szeretik a hínárt. És ebben a tóba, dikert azért mert nagyon elszapaorodott a hínár. Ezek ezt a hínárt megeszik. És ezzel javítják a tó minőségét.
Fél kg és 1 kg-os amurokat telepítettek a lukácsházi tavakba. Nyáron, megfelelő körülmények között, ez a hal képes testsúlyának 100-120-ának megfelelő növényt is elfogyasztani egy nap. Az őshonos fajáták közül a vörösszárnyú keszeg is vízi növényekkel táplálkozik. De nem tud akkora mennyiségben növényt fogyasztani mint az amur és beszerzése is szinte lehetetlen.
Puskás Norbert, ügyvezető elnök - Sporthorgász Egyesületek Vas Megyei Szövetsége
A Környezetvédelmi Felügyelőségtől kaptunk engedélyt ezen halak betelepítésére. És folyamatosan figyelemmel fogjuk kísérni, hogy a halak milyen mennyiségben fogyasztják a hínárt. Kiépítettük a halrácsokat amiket előírtak, hogy ezek a halak természetes vizekbe ne jussanak bele. És reméljük, hogy a későbbiekben megnőve már nagy horgászélményeket fognak adni. És a tó is tiszta marad és a horgászoknak is lesznek szép fogásaik.