Hírek

A Gulag áldozatai

2017. január 25., 14:07

Hadifoglyok, politikai elítéltek, málenkij robotra kényszerítettek - mintegy 800 ezer magyart hurcoltak el a szovjet Gulágra 1944 után, közülük minden második meghalt vagy eltűnt. A kommunista diktatúrának ezen fejezete máig nyitott seb a nemzet testén. Kiállítással és konferenciával emlékeztek Szombathelyen a szibériai munkatáborok áldozataira.

A Gulag áldozatai

Megdőlt, összeláncolt kopjafák szögesdróttal körbefont vörös csillagot vonszolnak - ez az installáció fogadja a járókelőket mától a Fő téren. A Gulág áldozataira emlékeztető alkotást az Inconnu képzőművész csoport készítette, amely 1989-ben az '56-os hősök sírjára is állított kopjafát. A négyhelyszínes vándorkiállítás első állomása Szombathely.

Stefka István - lapigazgató, pestisracok.hu
"Egy része ezeknek az embereknek hazatért, ez reménysugárt jelent ebben a szimbolikában, mások pedig elpusztultak ebben a gonoszságban, ahol körülbelül, azt lehet mondani, hogy a kommunizmus áldozatai meghaladták a 40 millió főt is."

Az a dolgunk, hogy emlékezzünk. Ez a mű arra figyelmeztet, hogy ne fordulhasson elő a Gulághoz hasonló embertelenség - mondta a megnyitón Puskás Tivadar polgármester. Hende Csaba országgyűlési képviselő úgy fogalmazott: a szovjet kényszermunkatáborok tragédiája a mai napig nyitott seb a nemzet testén. A rendszerváltásig beszélni sem lehetett róla, az áldozatokat nem sikerült teljesen felkutatni, elgyászolni. Az installáció két hétig látható a Szentháromság-szobor mellett.

Hende Csaba - országgyűlési képviselő
"A magyar Gulágra hurcoltak számát 600 és 800 ezer között jelölik meg, és 250 ezertől 550 ezerig terjed az áldozatok becsült száma."

A szögesdrót ölelése címmel konferenciával folytatódott az emlékezés az ŐrvidékHázban. Három szekcióban tíz előadás hangzott el - egyebek mellett a Gulág működéséről, a magyar áldozatokról, családkutatásokról, a szovjet titkosszolgálatok és az ÁVH internálótáborok szervezésében játszott szerepéről, valamint a recski lágerről is hallhattak az érdeklődők. A történelem-kutatásnak komoly adósságai vannak még a Gulággal kapcsolatban.

Fráter Olivér - elnökhelyettes, Nemzetstratégiai Kutatóintézet
"A jövő nemzedékek számára fontos tanulságokat kell tudnunk felmutatni, és a kutatók előtt is fontos feladat áll, több mint 200 ezer magyar ember forog kockán, hogy meg tudjuk mondani, mi történt velük, amikor elhurcolták őket erre a málenkij robotra."

A konferencián bemutatták a Gulág-túlélő Rózsás János: Ködbevesző múlt című könyvét is.