
1962 őszén indult a népművelő-könyvtáros képzés az akkor még Felsőfokú Tanítóképző Intézetben. A szak létrehozásával az akkori főigazgatót, Szalay László bízták meg. Az évek során 815-en szereztek ilyen diplomát.
Dr. Katona Attila - intézetigazgató, SEK
"Ez egy új szak volt a magyar felsőoktatásban, amely lényegében a bolognai folymatig megmaradt, aztán a bolognaitól kezdve, 2006 óta ez a szak nem indult már, tehát bizonyos értelemben véget ért az oktatása."
A népművelő-képzés az idők során jelentősen átalakult.
Horváth György - elnök, Dr. Kiss Gyula Kulturális Egyesület
"Annak idején a művelődési otthonok vezetésének, szakmai irányításának a megalapozott pedagógiai módszerekkel történő ellátásához indult. Aztán -én azt gondolom- a közösségi művelődésszervezésnek lettek az itt végző kollégák a gazdái."
A 90-es évek végétől szakirányú: például mozgókép- és médiatanári, kommunkáció, vagy ifjúságsegítő képzettséget is szerezhettek a művelődésszervező szakos hallgatók. Ma az andragógia szakon oktatják a leendő közművelődési és felnőttképzési szakembereket. A könyvtáros képzés is a 90-es évektől változott jelentősebben, akkor bővült a tanszék az információtudománnyal. Korábban országos érvényű tantervek születtek itt.
Pallósiné Dr. Toldi Márta
"A professzionalizálódó könyvtáros társadalomban nagy jelentőségű volt, hogy az erről a képzőhelyről kikerültek az ország minden részére, elsősorban a Dunántúlra olyan jól képzett szakemberek, akik elméleti és gakorlati tudás birtokában kezdhették el azt a küldetést, amit azóta is gyakorolnak."
A jubileumi ünnepség végén a "Kultúra élő fáját" ültették el az egyetem Alma Mater szobránál az emlékezők.